MENU

Grip Nedir? Nasıl Yayılır? Grip Belirtileri Nelerdir? Ölümcül müdür?

Bilgisayar Sektörünün Devlerine Şok!

20 Ekim 2009 Yorumlar (13) Okunma: 1487 Serbest Bölge

Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) Dikey Geçiş Kayıtları (Tarih ve Belgeler)

imageBir süredir Açık Öğretim Fakültesi‘nden ön lisansımı lisansa yani 4 yıllığa tamamlamayı düşünüyordum. Bir MYO’dan mezun olduğum için Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) bana sınavsız lisansımı tamamlama hakkı veriyormuş:) Öğrendiğimde araştırdım kayıtların ekim sonunda başlayacağını söylediler, bende erteledim. Ekim sonu geldi ve tekrar bir araştırma yaptım:) Son tarih aslında, 20 KASIM! Mazeretliler için 25 KASIM’a uzuyor.

AÖF sitesini kurcalarken zar zor ulaştığım verileri sizlere kolaylık olsun diye hemen aktarmak istedim:) Boşuna zaman harcamadan ve aklınız karışmadan buradan gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz.

Kayıt tarihleri 26 Ekim-25 Kasım arası. Yani son tarih: 25 Kasım!!!

Tabi ki bir sorun çıkmaması ve saatlerce sıra beklemek istemediğim için ilk gününde halletmeyi planlıyorum! Sizlere tavsiyem ilk günlerde kayıtlarınızı tamamlamanız…

Yine de resmi siteye göz atmakta fayda var. İşte duyuru şu şekilde;

— Açıköğretim Dikey Geçiş Başvurusu —


Bilgilendirme;

Program: Dikey Geçiş
Başvuru Tarihi: 26 Ekim 2009 00:00 – 25 Kasım 2009 17:00
Kayıt Tarihi: 26 Ekim 2009 – 20 Kasım 2009, mesai saatleri
Mazeretli Kayıt Tarihi: 21 Kasım 2009 – 25 Kasım 2009, mesai saatleri
Önemli Not: AÖF Büroları, normal kayıt tarihlerine denk gelen Cumartesi ve Pazar günleri hizmet vermemektedir. Mazeretli kayıt tarihlerine denk gelen günlerde ise sadece Pazar günleri hizmet vermemektedir.Başvuru ve kayıt işleminizi gerçekleştirebilmek için aşağıda belirtilen basamakların tümünü uygulamalısınız.Bu sayfada bulunan açıklamaların tamamını okumadan kesinlikle başvuruya başlamayınız.

Kayıt Adımları;

* Başvuru şartlarını taşıyorsanız başvurunuzu sitemize yapınız.

* Kayıt için gerekli belgeleri hazırlayınız.

* Öğrenim bedellerini bankaya yatırınız.

* AÖF bürosuna giderek kaydınızı yaptırınız.

Açıköğretim Dikey Geçiş Başvuru ve Kaydı;


1) BAŞVURU

Dikey Geçiş başvuru koşulları:

Meslek Yüksekokulları veya Açıköğretim Fakültesi ön lisans programlarından mezun olanlar İktisat, İşletme Fakültelerine Dikey Geçiş için başvurabilirler. Öğrenim süresi 4 veya daha fazla yıl olan programlardan ön lisans diploması alarak ayrılanlar dikey geçiş için başvuramazlar (bu adaylar Lisans Tamamlama başvurusu yapacaklardır).

İktisat ve İşletme Fakültelerine Dikey Geçiş için başvuru yapacak adaylar, mezun oldukları Meslek Yüksekokulu veya Açıköğretim ön lisans programlarına göre İktisat-İşletme Fakültelerinin 3. Sınıfına Doğrudan veya Lisans Öğrenimine Hazırlık Programına kayıt yaptırabilmektedirler.

Mezun oldukları ön lisans programına göre İktisat-İşletme Fakültelerinin;

* 3. Sınıfına Doğrudan kabul edilen ön lisans programlarını incelemek için burayı tıklayınız (Liste-1)
* Lisans Öğrenimine Hazırlık Programına kabul edilen ön lisans programlarını incelemek için ise burayı tıklayınız (Liste-2).

Programın başvuru koşullarını taşıyorsanız 26 Ekim 2009 – 25 Kasım 2009 tarihleri içerisinde başvurunuzu bu siteden yapınız. Internet’ten başvuru işlemleri 25 Kasım 2009 saat 17:00’da sona erecektir. Başvurunuzun ardından size, bilgisayarınıza indirmeniz ve yazıcı dökümünü almanız için iki sayfalık elektronik dosya verilecektir. Dosyanın bir sayfası kayıt için AÖF bürosuna teslim etmeniz gereken Internet Başvuru Belgesinden, diğer sayfası sadece bilgi amacıyla hazırlanan ve sizde kalacak olan Başvuru ve Kayıt Bilgilerinden oluşmaktadır.

Sizde kalacak olan Başvuru ve Kayıt Bilgileri sayfasında, AÖF Büro-Web Hizmetleri sitesine girmeniz için gerekli olan AÖF Büro-Web site şifresi de bulunmaktadır. Bu şifre sayesinde AÖF Büro-Web Hizmetleri sitemize girerek adres, büro, sınav merkezi, telefon numarası gibi kişisel bilgi değişikliğinizi gerçekleştirebilir, öğrencilikle ilgili diğer bilgilere ulaşabilir ve AÖF E-Posta Hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Bu nedenle, Başvuru ve Kayıt Bilgileri sayfasının başkalarının eline geçmesini ve görülmesini engelleyiniz. AÖF Büro-Web site şifresi size özel olup diğer şahısların şifrenizi öğrenmesinden ve sonrasında şifreyle gerçekleştirilecek işlemlerden doğacak sorumluluk size ait olacaktır.

Başvurunuz sonrasında bilgisayarınıza indireceğiniz ve yazıcı dökümünü alacağınız elektronik dosya PDF formatındadır. Eğer bilgisayarınızda bu dosyayı okuyacak Adobe Reader yazılımı yoksa öncelikle burayı tıklayarak yazılımı bilgisayarınıza indirip kurunuz.


2) KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER

Kayıt anında AÖF Bürosuna teslim etmek zorunda olduğunuz belgeler aşağıda listelenmiştir. Bu belgeleri kayıt anından önce mutlaka hazırlayınız. Herhangi bir belge hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için belge adının üzerini tıklayınız.

* Internet Başvuru Belgesi

* Fotoğraflı-İmzalı Form

* Öğrenci Bilgi Formu

* 4 adet 4.5×6 cm. Fotoğraf

* Öğrenim Belgesi (AÖF bürosu tarafından onaylı)

* Askerlik Durumu Belgesi (sadece erkek adaylar için gereklidir)

Özürlü öğrencilerimizin, sınavlara kendileri için ayrılmış salonlarda katılabilmeleri için durumlarıyla ilgili Sağlık Raporunun fotokopisini, şehit veya malul çocukları ise “Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkı Payı” ödemelerinin düzenlenmesi için durumlarını kanıtlayan belgelerini, yukarıda listelenen kayıt belgeleri ile birlikte kayıt yaptıracağı AÖF bürosuna vermeleri gerekmektedir. Ayrıntılı bilgi için Kayıt Kılavuzuna bakınız.


3) ÖĞRENİM BEDELLERİNİN BANKAYA ÖDENMESİ

Kayıt yaptıracak aday öğrenciler iki farklı ödeme yapacaklardır. Birinci ödeme kitap, sınav hizmetleri, basılı malzemeler ve diğer hizmetler karşılığı olan Öğretim Gideri, ikinci ödeme ise her yıl Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenen Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkı Payıdır. Ödemenizi 26 Ekim 2009 – 25 Kasım 2009 tarihleri arasında, bankanın mesai saatleri içerisinde, kayıt için AÖF bürosuna gitmeden önce herhangi bir Vakıfbank şubesine yapmalısınız.

Ödeyeceğiniz miktar;
1.Taksit(Toplam) —— 2.Taksit(Toplam)
190tl + 39tl . . . . . . . . . . 190tl + 39tl


4) KAYIT

Yukarıda tanımlanan belgeler ile birlikte 26 Ekim 2009 – 25 Kasım 2009 tarihleri içerisinde herhangi bir AÖF Bürosuna giderek kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz. Kayıt anında, hazırladığınız belgeleri eksiksiz olarak büroya teslim edecek ve kitaplarınızı alacaksınız. Size en yakın AÖF Bürosunun adresini öğrenmek için burayı tıklayınız.

Umarım sorunsuzca kaydınızı olabilirsiniz…

ÖNEMLİ !!!: Son yazdığım yazıdan daha açıklayı ve net bilgileri bulabilirsiniz. Yazıya gitmek için BURAYA tıklayın…

Etiketler:, ,

13 Responses to Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) Dikey Geçiş Kayıtları (Tarih ve Belgeler)

 1. cem dedi ki:

  ben myo mezunu olarak 3.sınıftan açıköğretime kayıt yaptırmak istiyorum ancak gerekli belgeler arasında transkript dosyasıda olması gerekiyormuş bu dosya bende mevcut değil.sorduğum arkadaşlarda o belgenin gerekli olmadığını söyledi ben bir de size sormak istiyorum iki sene önce böyle bir belge yoktu kayıt yaptırdığımda geri kalan tüm belgeler bende mevcut.şimdiden teşekkürler.

 2. ferdi dedi ki:

  dikey geçiş ile 2 yıllık okulu kazandın 2008 yılında okulum bitmedi 2011 yılında dondurdumm askere gıttım geldımmm hala okulummm donuk, Ama ben okulum dışardan yani açıktan bitirmek istiyorummm bunu için ne yapmamm gerekiyor sizlerden bilgi almak istiyorum şimdiden teşekkür ederimmmmmmmnm

 3. ertuğrul boşça dedi ki:

  slm ben bilgisayar teknolojileri önlisans programından mezun oldum lisans tamamlama programına katılmak için dgs sınavına girmem gerekiyor mu?

 4. esra dedi ki:

  ben iki yıllık halkla ilişkiler okuyorum ikinci sınıfım..tüm derslerden geçtm sadece ingilizce kaldı ve dikey geciş basvrusu yapmak istiyordum alttan bir ders ile basvuru yapabilir miyim???

 5. Kemal ONUR dedi ki:

  @muhammet Bu konuda çalışmalar var. Gönül ister ki tüm MYO mezunları istedikleri taktirde fazla zorlanmadan eğitimlerine devam etme hakkı elde etsinler. Fakat eğitimlerin hiç bir zaman kolay olmasından yana değilim. Ezberle geç yapmak yerine daha yaratıcı eğitimler verilirse zaten sadece istekli ve yetenekli olanlar mezun olabilecek ve piyasada bulanacak. Böylece zorlu sınavlara ve düşman kurallara gerek kalmayacak 🙂

 6. muhammet dedi ki:

  slm ben harita ve kadastro bölümü 2008 mezunuyum bence teknik bölümbitirenler için 2+2 sisteminde isletme ve iktisat bölümü zorunlu kılınması anlamsız bizlere okumuş oldugumuz üniversite bölünün devamı olan bir bölüm vermeleri daha mantıklı hekez işletmeve iktisat mezunu olmakzorunda olması mantıksız

 7. Kemal ONUR dedi ki:

  @Melike; Hayir, tablodaki gibi mesela bilgisayar programciliği önlisanstan mezun olan iktisat okuyabilir. Çok esnek bir sınırlandirma var.

 8. Melike dedi ki:

  Aöf dgs kayıt yapmak için illa işletme iktisat gibi önlisans proğramlarından mı mezun olmamız gerekli başka bölümden mevzun olanlar kayıt yapamamaz mı?

 9. Kemal ONUR dedi ki:

  @BTL, Henüz geçmedi, 26 Ekim-20 KAsım arası yapabilirsin. Adresi tam hatırlamıyorum fakat bir 2 gün içerisinde biraz daha kapsamlı ve açıklayıcı bir makale ile net bir şekilde tarif edeceğim kayıt olayını.

 10. BTL dedi ki:

  BEN İNTERNET KAYDINI HENÜZ YAPMADIM ZAMANI GEÇTİMİ GEÇMEDİYSE NASIL YAPACM CVP BEKLYOM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir