MENU

İstanbul’da Mesai Saatleri Düzenlemesi

2009 İzmir Auto Show Otomobil ve Hafif Ticari Araçlar...

24 Ekim 2009 Yorumlar (1) Okunma: 1303 Serbest Bölge

2009 Yaz Saati (İleri Saat) Uygulaması Bitiyor, Kış Saati’ne Geçiyoruz

Uzun zamandır devam eden Yaz Saati ( İleri saat) uygulaması bu sene de devam ediyor. Bu sebeple, bu gece yani 25 Ekim 2009’da sabaha karşı saat 04:00’da saatler 1 saat geri alınarak, 03:00’a getirilecek. Böylece 29 Mart’da başlayan, 2009 Yaz Saati (İleri Saat) uygulaması sona ermiş olacak. Bu konudan daha önce, “İstanbul’da Mesai Saatleri Düzenlemesi” başlıklı makalemde bahsetmiştim.

Saatlerimizi bu gece yani sabaha karşı, bir saat geri aldığımızda, “Bunun bize faydası ne olacak?” diyenler için açıklayayım;

Yaz Saati Uygulaması’nın Faydası:

Uzmanlar, Türkiye’nin yılda 1 milyar 700 milyon kwh enerji tasarrufu sağlayacağını hesaplıyor. Bu parasal olarak 300 milyon TL yapıyormuş! Yaz Saati uygulaması sonucu yapılan bu tasarruf orta büyüklükteki bir hidroelektrik santralinin üretimine bedelmiş. Eh fena sayılmaz:)
Bu tasarruf; elektrik harcamalarının aydınlatma kısmından yapılıyor. Anlayacağınız üzere saatlerle ileri-geri oynanarak mesai saatleri düzenleniyor ve bu sayede insanlar işe erken başlayıp erken bitiriyorlar. Bir çok büyük çaplı şirket bu yüzden aydınlatmaya ihtiyaç duymuyor ve bu şekilde büyük tasarruf sağlanıyor. Biraz sonra yaz saati uygulamasının tarihine biraz değineceğim. Orada da söylendiği gibi önceleri bu uygulamada “2 saat” ileri veya geri alınıyordu saatler. Bence daha mantıklı çünkü, bir müddet sonra kış saati uygulaması olsa dahi aydınlatma ihtiyacı oluyor. Yani; Yaz saati uygulamasıyla, akşam saatlerinde en yüksek değerine ulaşan enerji talebinin azaltılması hedefleniyor.

Türkiye’de Yaz Saati (İleri Saat) Uygulaması’nın Kısa Tarihi:

Türkiye’de yaz saati uygulamasının başlangıç tarihi 1923’e kadar uzanıyormuş… İleri saati ilk kez 1923’te uygulayan Türkiye, 1940’a kadar ara vermiş. 1940’tan sonraki dönemlerde de kısmen uygulamaya ara vererek devam etmiş. En son 1978-1983 tarihleri arasında yaz saati uygulamayıp sabit saat sistemine geçilmiş. Günlük 2 saat olarak uygulanan yaz saatine, 1984’te ilgili kanunda yapılan değişiklikle bir saat sınırı getirilmiş. Halen yürürlükteki kanunun 2. maddesinde, “Greenwich’e göre 30. derecede bulunan boylam dairesi bütün Türkiye Cumhuriyeti saatleri için esas alınır. Ayrıca başlangıç ve bitiş tarihleri belirtilmek ve bir saati aşmamak şartıyla yaz saati uygulamaya Bakanlar Kurulu yetkilidir” hükmü yer alıyor. İşte ülkemizin Yaz Saati uygulaması tarihi kısaca böyleymiş:)

Efendim ne diyelim, vatana millete hayırlu olsun:) Artık baya baya kışa girmiş bulunuyoruz;) Saatlerimizi gece 1 saat gerri almayı unutmayalım!

Etiketler:, ,

One Response to 2009 Yaz Saati (İleri Saat) Uygulaması Bitiyor, Kış Saati’ne Geçiyoruz

  1. trgy dedi ki:

    Çok güzel oldu, çok :)Bugün 1 saat fazla uyudum (:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir