MENU

Türkiye’den Google’a Büyük Ceza!

6. İzmir AutoShow Otomobil ve Hafif Ticari Araçlar Fuarı...

04 Kasım 2009 Yorumlar (13) Okunma: 2098 Serbest Bölge

2009 Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) İnternet Başvurusu ve Kayıt Bilgileri

imageArkadaşlar daha önce, şurada, şurada ve burada da bahsetmiştim. Anadolu ÜniversitesiAçık Öğretim Fakültesi (AÖF) Kayıtları 26 Ekim’de başladı ve 20 Kasım’a kadar devam edecek. BU TARİH DİKEY GEÇİŞ (DGS) YAPACAK OLANLAR İÇİNDİR!

Anadolu Üniversitesi’nin uzaktan eğitim sistemi ile öğretim veren İktisat, İşletme ve Açıköğretim Fakültelerine Dikey Geçiş, 2009 ÖSYS Ek Yerleştirme, İkinci Üniversite, Lisans Öğrenimine Hazırlık Programından 3. Sınıfa Kayıt ve Lisans Tamamlama yoluyla başvuracak adayların İnternet başvuruları ve kayıt işlemleri 26 Ekim’de başladı – 24 Kasım 2009’a kadar devam edecek.

AÖF – DGS kayıtları 26 Ekim’de başlamıştı ve bu tarihden itibaren kayıtların 20 Kasım’a kadar devam edeceğini aktardık. Mazeretli olanların kayıtları ise 24 Kasım’a kadar devam edecek. Öncelikle yapmanız gereken gerekli evrakları tamamlamak! Daha sonra (şuan açık) kayıt için yapılandırılan sisteme: http://aofkayit.anadolu.edu.tr/ adresinden ulaşarak kayıt türünüzü seçip GEREKLİ UYARILARI OKUDUKTAN SONRA kayda başlayabilirsiniz. Uyarıları okuduğunuzda daha net bir şekilde ne yapmanız gerektiğini anlayabilirsiniz.

Hangi AÖF Kayıt Türünden Kayda Başlamalıyım?

Öncelikle hangi AÖF grubuna dahil olursanız olun mutlaka bağlantıya tıkladıktan sonra kayıt öncesindeki uyarıları okuyun!

imageBirçok arkadaşın aklı tamda bu noktada karışıyor benim gibi:) Kayıt olmak için sisteme girdiğinizde karşınıza gelen ekran yandaki gibi olacak. Buradan uygun bağlantıya (kırmızı başlıklara) tıklayarak kayıt işlemine başlıyoruz.
Açık ve net bir şekilde; “MYO mezunları DİKEY GEÇİŞ BAĞLANTISI’ndan kayda başlıyor” diye uyardıktan sonra kayıt türlerine bir göz atalım;

Dikey Geçiş;
Meslek Yüksekokulu veya Açıköğretim Fakültesi Ön Lisans Programlarından mezun olanlar Dikey Geçiş kapsamında başvuru yapabilirler. Hangi program mezunlarının başvurabileceklerini, bağlantıya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Yani; bir MYO‘dan mezun olduysanız (AÖF’de dahil) bu kayıt türünden kayda başlıyorsunuz.
Hazırlığı geçtikten sonra 3 ve 4. sınıfları okuyarak ayrıca bir diplomaya (bildiğiniz fakülte mezunları gibi) sahip oluyorsunuz.

Ek Yerleştirme;
2009 yılı Ek Yerleştirme sonunda, uzaktan eğitim sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerine yerleştirilen, en az lise veya dengi okul mezunu adaylar başvurabilirler.

Yani; en az bir lise veya dengi okullardan diplomanız var ise Ek Yerleştirme‘den AÖF’de bir faküleye yerleştirildiyseniz bu bağlantıyı takip ederek kaydınızı yapabilirsiniz.

İkinci Üniversite;
Örgün yükseköğretim programlarında kayıtlı veya mezun öğrenciler, alanları dışındaki programlara başvurabilirler. Hangi programlara başvurulabileceğini, bağlantıya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Yani; eğer bir fakültede zaten okuyorsanız veya bir fakülteden mezun olduysanız bu kayıt türünden kayda başlayarak ayrı bir 2.üniversite okuyabilirsiniz.

Lisans Öğrenimine Hazırlık Programından 3. Sınıfa Kayıt;
Lisans Öğrenimine Hazırlık Programından İktisat, İşletme Fakültelerinin 3. sınıfına kayıt yaptırabilecekler aşağıda sıralanmıştır.
1) Lisans Öğrenimine Hazırlık Programında başarılı olup fakültelerinin 3. sınıfına kayıt hakkı olanlar:
* 2007-2008 öğretim yılında başarılı olup 2008-2009 öğretim yılında kayıt yaptırmayanlar.
* 2008-2009 öğretim yılı sonunda başarılı olanlar.
2) Lisans Öğrenimine Hazırlık Programında en fazla 2 dersten başarısız (sorumlu) olup fakültelerinin 3. sınıfına kayıt hakkı olanlar:
* 2007-2008 öğretim yılında en fazla 2 dersten başarısız olup 2008-2009 öğretim yılında kayıt yaptırmayanlar.
* 2008-2009 öğretim yılında en fazla 2 dersten başarısız olanlar.
3) Lisans Öğrenimine Hazırlık Programında kayıtlı iken Yükseköğretim Kurulu Kararı ile mezun olduğu ön lisans programı 2009-2010 öğretim yılında Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı kapsamından çıkartılarak Dikey Geçiş kapsamında 3. sınıfa doğrudan kayıt hakkı verilenler (Adalet, Adalet Meslek Yüksekokulu, Adalet Yüksekokulu, Adalet Meslek Eğitimi Ön Lisans Programı (AÖF), Adalet Yüksekokulu (A Örgün), Adalet Meslek Yüksekokulu (B Ekstern) ön lisans programları).

Yani; bu kayıt türünü en çok kullanacak olan grup: geçen sene Dikey Geçiş (DGS) ile AÖF’ye başvurmuş ve HAZIRLIK SINIFINDA BAŞARILI OLMUŞ öğrencilerdir.

Lisans Tamamlama;
Lisans Tamamlama kapsamında, 4 yıllık fakülte veya yüksekokullarda okumakta iken 2 yıllık ön lisans diploması alarak ayrılanlar başvuru yapabilirler. Hangi program mezunlarının başvurabileceklerini, bağlantıyı izleyerek öğrenebilirsiniz.

Yani; normalde bir fakültede okumakta iken öğrenimini yarıda kesip 2 yıllık ön lisans diploması alıp ayrılanlar için öğrenimlerini tamamlamak amacıyla başvuracakları kayıt türü.

Not: Kayıt tarihi sona eren programların başvuru türleri yukarıda yazılmamıştır!!!

AÖF Kayıt Türümü Öğrendim, Başvuru İçin Neler Gerekiyor?

Heyytttt bee, aslansın sen aslan:) Hangi türden kayıt olacağına karar verdiysen gerisi çok basit:) İşte kayıt türlerine göre gerekli belgeler;

Öncelikle, Kayıt Adımları Şu Şekilde:
* Başvuru şartlarını taşıyorsanız başvurunuzu sitemize yapınız.(internet kaydı)
* Kayıt için gerekli belgeleri hazırlayınız.(aşağıdaki hangi kayıt türündeyseniz o belgeler)
* Öğrenim bedellerini bankaya yatırınız.(DGS için ilk taksit(harç) 230tl. dir)
* AÖF bürosuna giderek kaydınızı yaptırınız.(Gerekli belgeleri tamamladıktan sonra bankaya ücreti de yatırıp hepsiyle beraber AÖF bürosuna gidiniz!)

AÖF Dikey Geçiş Kaydı İçin Gerekli Belgeler
* İnternet Başvuru Belgesi (İnternetten yaptığınız kayıttan sonra aldığınız çıktı)
* Fotoğraflı-İmzalı Form (İnternet çıktısını tamamladığınızda oluşan forumlardan biri)
* Öğrenci Bilgi Formu
* 4 adet 4.5×6 cm. Fotoğraf
* Öğrenim Belgesi (AÖF bürosu tarafından onaylı)
* Askerlik Durumu Belgesi (sadece erkek adaylar için gereklidir)

AÖF Ek Yerleştirme Kaydı İçin Gerekli Belgeler
*AÖF Dikey Geçiş Kaydı İçin Gerekli Belger ile aynı belgeler…

AÖF İkinci Üniversite Kaydı İçin Gerekli Belger
*Askerlik Durumu Belgesi HARİÇ diğer yukarıdaki belgeler ile aynı…(Bu kayıt türünde Askerlik Durumu Belgesine gerek yok!)

AÖF Lisans Öğrenimine Hazırlık Programından 3. Sınıfa Kayıt İçin Gerekli Belger
* İnternet Başvuru Belgesi
* Askerlik Durumu Belgesi (sadece erkek adaylar için gereklidir)

AÖF Lisans Tamamlama Kaydı İçin Gerekli Belger
*AÖF Dikey Geçiş Kaydı İçin Gerekli Belger ile aynı belgeler…
______________________________________________________

ÖNEMLİ !!! : Arkadaşlar, o kadar uğraştım ama hala bir eksiklik veya yanlış varsa uyarın ve mutlaka yorum yazın lütfen🙁 Bu emeğin karşılığını ancak yorumlarınız ile verebilirsiniz. Şimdiden teşekkür ederim. Umarım faydalı olmuştur…

Etiketler:, , , , , , ,

13 Responses to 2009 Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) İnternet Başvurusu ve Kayıt Bilgileri

 1. ömer dedi ki:

  önlisans mezunuyum internetten dikey geçiş başvurusunu yapamıyorum. çünkü 01-19 ekim tarihleri arasında diyor. ne yapmam lazım.

 2. SEM dedi ki:

  TEŞEKÜRLER YARDIMCI OLDUGUNUZ İÇİN

 3. can d dedi ki:

  slm ben özel güvenlik okuyorum bu sene bitti.bende 4 yıla tamamlayabilirmiyim…çalıştığım için bu aralar araştıramiyorum.bana yardımcı olurmuşunuz..

 4. sultan dedi ki:

  arkadşlar eger 2 yıllık bı yerden mezunsanız ve lisans duzeyıne tamamlamk ıstyrsanız dıkey geciş tru olarak basvurularınızı yapn yanı 3. sınıfa kayıt olarak basvuru yapacaksınız onun tarıhlrı de 25 ekiğm – 24 aralık tarıhlerı arasında yapılacakmıs yanı aöf dikey gecis için kayıt belgelrıne bakın

 5. Kemal ONUR dedi ki:

  @ceren çisil, Bidiğim kadarıyla DGS’ye girmenize gerek yok. Açık öğretimde devam edebiliyorsunuz… AÖF bürolarına danışmanızda yarar var.

 6. ceren çisil dedi ki:

  ben aöf halkla ilişkiler önlisans okuyorum. 2 yıllık olldugu için 4 yıllık okumak istiyorum dgsye mi girmem lazım.. 4 yıla tamamlamak için

 7. gökhan eken dedi ki:

  öğr bilgi formu-fotoğraflı imzalı form ve internet başvuru belgesi kaydımda basarıyla gerceklestırıldı ama cıktısaını suan alamıyorum net gıttı ıcın tekrar nasıl cıkartabılırımm

 8. mete dedi ki:

  Mersin üniversitesi 4 yıllık turizm işletmeciliği mezunuyum. Aöf’den adalet myo okumak istiyorum. kpss lisans tan adalet myo ataması yapılıyor mu ?

 9. sevgi yılmaz dedi ki:

  verdiğinz bilgiler içn tşkler bir çok sorunun cevabını aldım. ben dikey geçişden kayaıt yaptıracagım ama kamu ve işletme arasında kararsız kaldım hangi bölümde sayısal ders daha az bu konuda bilgi verirsenz menun oluurm saygılarıma

 10. Kemal ONUR dedi ki:

  @işletmeci; diğerlerine tanınan haklar kanunen AÖF lilere de tanınıyor. Fakat uygulama konusunda bazı noktalarda nadirende olsa örgün eğitim almışlar tercih edilebiliniyor. Eğer ki mülakata girersen herhangi bir iş için ve orada kendini ıspatlayablirsen bu farkda ortadan kalkar diye düşünüyorum. AÖF mezunu olup yüksek makamlara gelen bir çok insan var. Bu yüzden teoride örgün eğitimden farklı düşünülmemesi gerekiyor…

 11. işletmeci dedi ki:

  işletme okuyorum fakülte öğrencısıyım 1. sınıfım.ama bunun yanında acık öğretım adalet myo okumak ıstoyorum okıcamda ama normal öğretımdekılere tanınan olanaklar acıköğretım okuyanlata tanınıyormu.mahkeme yzı işleri icra memurlugu falan bızım ıcınde gecerlımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir