MENU

5 Yaş Sendromu ( Kısaca Ramazan ) :)

12 Eylül 2010 Anayasa Referandumu Maddeleri

03 Eylül 2010 Yorumlar (2) Okunma: 1383 Serbest Bölge

12 Eylül 2010 Anayasa Referandumu Anketi

Anayasa Referandumu Anketi

12 Eylül 2010’da yapılacak olan Anayasa Değişikliği referandumu son zamanlarda gündemin neredeyse tek konusu. Anayasa Referandumu bunu hakediyor da. Ülkenin geleceğini bir manada belirleyecek olan bu önemli kararda söz milletin! İnsanoğlu işte, haliyle merak ediyoruz. “Acaba anayasa referandumundan EVET mi Hayır mı çıkacak?” diye araştırıyoruz 🙂 Haliyle bir çok kurum ve kemalonur.com gibi bir çok site referandum anketleri yapıyor. Kiminde sonuçlar EVET çıkıyor kiminde hayır…

Üst kısımda bulunan resimde görüldüğü üzere bizim yaptığımız ankete şuana dek 727 kişi katıldı. İlk 1 aydaki katılım 500 kişiyi geçmişti! Bunlardan, 386 kişi hayır, 306 kişi EVET, 21 kişi kararsızım, 18 kişi araştırıyorum oyu verdi. (Araştırıyorum seçeneği yaklaşık 10 gün sonradan eklenmiştir.) Bu bir anket için gayet iyi bir rakam 🙂 Sizlerin ve iletişim içinde bulunduğunuz yakınlarınızın oylarını bekliyorum. Referandum gününe kadar devam edecek anketimiz. Lütfen oylamaya katılın.Referanduma kadar bin kişiye ulaşmayı bekliyorum.

Açıkçası EVET çıkacağına inanıyorum. Bu bir istek değil TAHMİNdir. Her ne kadar kemalonur.com okurları arasında hayır diyenler ağırlıkta da olsa yapılan referandum anketlerinin çoğunda sonuçlar EVET’i gösteriyor. Maddeleri inceledim ilk yayınlandığından beri de devam ediyorum araştırmaya. Kimsenin ve hiç bir unsurun baskısı altında kalmadan karar vermek benim için çok önemli. Bu durumda olduğum için şanslıyım. Olur olmadık unsurlardan ötürü bu önemli kararda kendi fikirlerini öne süremeyenler için üzülüyorum. Özellikle partizanlık yapılmasına kesinlikle karşıyım! Partiler geçici anayasa kalıcıdır… Anayasa referandumu anketleri ne olursa olsun sonuçta bu milletin bir vicdanı ve hür iradesi var. Bunlar ile doğruyu bulabileceğine inancım sonsuz.

12 Eylül Anayasa Referandumu AnketiBelki de yazıyı okurken kendinizle özdeşleştireceksiniz, ama gerçekten söylediklerim tarafsız olarak yaptığım değerlendirmeler. İster kabul edin, ister etmeyin. Tartıştığım insanlardan çok ilginç fikirler çıkıyor. Öyle ki: “Yahu halk ne anlar anayasadan? Bu iş öyle kolay mı? Dağdaki çobanın iradesine bırakılır mı? Çocuk oyuncağı değil, bir ülkenin geleceği söz konusu…” diyenler bile vardı. İnsanımızın kabaran şehvetini, kendini bilmez egoistliğini ve iç ezikliğinin dışa vurumunu alalade ortaya seren bir zihniyet… Bu ülke, senin olduğu kadar dağdaki çobanın. Beğenmediğin insan da sen de eşitsiniz, olmak zorundasınız. Demokrasinin gereği budur. Sen ne kadar fikirlerini açıklamakta özgürsen 73 milyonun hepsi bu kadar özgürdür. Aklı olan bir sen değilsin kendini bilmez arkadaşım!  Unutma bir tek senin bildiklerin değildir doğrular… Eğer bu ülke hüsrana uğrayacaksa bu halkın oylarıyla uğraması lazım gelir. Çünkü bu devletin, bu ülkenin sahibi Türk Milleti’dir! İstediğine EVET der istemediğine de hayır. Bu düşüncede olanlara sormak istiyorum, acaba kendi fikirleri 2. planda kalacağı için ve kendi vesayetleri sona ereceği için midir bu halkı aşağılayıcı ve küstah tavırları? Referanduma evet veya hayır demek kişinin hür iradesiyle ilgilidir. Fakat referandum gereksizdir ya da millet ne anlar gibi manasız fikirlere gösterecek sabrım yok doğrusu!

Bunca yıl “onun-bunun” istediği gibi yönettiği, kimin elinin kimin cebinde olduğunun belli olmadığı, “istemezükçüler”in borusunun öttüğü ve yıllardır harab edilmeye çalışılan bu güzelim ülkeye bir referandumu çok görene tahammülüm yoktur. Anayasa benim içindir, dolayısıyla onu değiştirme hakimiyeti de yalnızca benimdir! Bu önemli paketin refanduma sunulması, zaten değişikliğin yapılmak istenmesinden sonraki en önemli 2. demokratikleşme sinyalidir. Biz halkız ve devlet kendini düzenleyen bu kararı bize soruyor! YETMEZ AMA EVET fikrinin tüm halkta bir ışık yakması lazımdır. Çünkü yıllar sonra (Cumhuriyetin ilk yıllarından berididir) ilk defa bu denli anayasamızı kendimiz şekillendiriyoruz. Paşalar, orgeneraller bilmem neler değil! Topla tüfekle değil, aynen o birilerinin halkı özendirmeye çalıştığı avrupa gibi, Atamız’ın hedef gösterdiği “muhasır medeniyyetler” gibi demokratik bir şekilde yapılandırıyoruz anayasamızı! Ne mutlu bizlere ki bu günleri gördük. Kıymetini bilip bize sorulan bu soruya en güzel şekilde cevap vermeliyiz. EVET mi hayır mı? Gerçekten bu anayasa ülkemizin geleceği için gerekli mi? Kurumların-güçlerin yasaları değil, yasaların düzenlediği kurumlar-güçler mi istiyoruz? Adım adım anayasamızdaki tüm maddeleri daha çağdaş ve demokratik mi yapmak istiyoruz? Paketin içeriği nedir? Bu maddeler gerekli midir? Çağdaşlığa veya demokratikliğe bir engeli var mıdır? Yoksa destek mi oluyor? Her bir soruya netleşmiş cevaplar vererek fikrimizi oluşturmalı ve hiç bir baskı altında kalmadan oyumuzu vermeliyiz.

Bir kaç gün içerisinde 12 Eylül 2010 Anayasa Değişikliği Paketindeki maddeleri açıklayacağım. Henüz okuyamamış olanlar buradan takip edip yorumlayabilirler…

Etiketler:

2 Responses to 12 Eylül 2010 Anayasa Referandumu Anketi

  1. Kemal ONUR dedi ki:

    @samet ülgen; EVET’ler büyük çünkü kişisel kararım EVET 🙂 hayırlar da haliyle yazım kurallarından ötürü küçük! Referandumdan ne çıkarsa çıksın vatanımız için iyi olsun isterim. Sizin gibi seviyesizler hayır diyorsa ben hayır demeden önce bir düşünürüm. Satılmış biri varsa o da siz olabilirsiniz. Bu site bir blog, bilmiyorsanız söyleyeyim. Bloglar kişilerin şahsi siteleri gibidir. günlük olarak dahi kullanımları mevcuttur. Zaten sitemde bir tek reklam bile yok şuan! Yani siteye laf ederek şahsi kanaatime laf ediyorsunuz. Bu durumda SATILMIŞ OLAN SİZ OLAİLİRSİNİZ! Düşüncelerime saygısızlık ederek ne kadar kötü ahlaklı olduğunuzu kanıtladınız.

  2. samet ülgen dedi ki:

    Tüm evetler büyük tüm hayırlar neden küçük harflerle yazılmış bu metinde, bu kadar da taraflı bir site görmedim. Satılmış p !
    Bu referandumdan HAYIR ! çıkacak ve senin gibi p hesap verecek !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir