MENU

Bu Hafta Yoğun Bir Hafta Olacak

Öğrenciyiz İşte Kardeşim!

31 Ağustos 2009 Yorumlar (8) Okunma: 1133 Günlük

Çağdaş(!), Modern(!), İleri Görüşlü(!) Türk Gençliğinden Bir Kesit…

İnternet aleminde takılan arkadaşlar bunları çok görüyor, kaldı ki bu çok makul bir konuşma, bir tartışma ortamı dahi olmamış zaten, herhalde arkadaşlar sonuna kadar haklı(!) olduklarından söylenecek bir söz bulamamış kimse:) Haklılar(!) tabi ki, bu sıcakta yorucu hayat cümbüşünde bu insanlar neden oruç tutarlar ki? Hadi, bir iki kişi yanlış yapar(!), akıl edemez de(!) bu dünyadaki bütün müslümanlar mı akılsız(!) ? Arakdaş hepsi tutuyor yahu! İlginç. Acep neden? Bİ’ ARAŞTIRMAK LAZIM! İki arkadaşın arasındaki konuşma aynen şöyle idi;

S.Ü:
arkadaslar bilen var mı? yani bu sıcakta insanlar niye kendilerine eziyet cektirirler?
N.A:
bence can sıkıntısından :d şahsen ben oruç tutsam sıkıntım geçer mi diye düşünmekteyim 😛
S.Ü:
😀 tut bakalım guulm geccek mı:D leyyn ınsan canı sıkılınca yemek yer:D

Bu mudur? Budur… Arkadaşlar kendileri sormuş kendileri yanıtlamışlar. Zaten herşey öyle basit, dünyaya da niye geldiysek onu da anlamadım daha(!) Geldik bari yiyip içip eğlenelim madem dimi arkadaşlar? Oruç, namaz, dua …. Boş işler bunlar(!), ne yapacaksın sanki? Nasılsa hiç ölmeyeceğiz(!) Hem ölsek de ne ilgisi var bunlarla(!), ben istediğimi yaparım, kime ne? Özgürüz biz! Bu arada sayın N.A. oruç tutarsan sıkıntın emin ol geçer!

İnsanın sadece beden olmadığını, bir ruha ve manivaya sahp olduğunu unutmamanız\ bir amaca göre yaşamanızı dilerim. Hayırlı Ramazanlar…

Etiketler:,

8 Responses to Çağdaş(!), Modern(!), İleri Görüşlü(!) Türk Gençliğinden Bir Kesit…

 1. Kemal ONUR dedi ki:

  @trgy, ovvv, çok iğneleyici olmuş:) SAna katılıyorum özellikle son cümleye. Ama tekrar ediyorum, tartışılan nokta inanış ve yaşam tarzı değil aksine insanlarla alay edilmesi ve bu kadar ciddi ve kıymetli bir olguyla alay edilmesidir.

 2. trgy dedi ki:

  Haksızsın (!); gecenin bu saatinde kim sahura kalksın ki ? Yerine uyumak(!) varken. Neyse kısacası herkes kendi hayatını yaşıyor; ama yine de onlara bu saatte uyuduklarını değilde gerçekten uyuduklarını söylemek elde değil. Düşüncelerine sonuna kadar katılıyorum, hayırlı ramazanlar 🙂

 3. Kemal ONUR dedi ki:

  @caqo, “Yazık bu vatana” lafım, gördüğün gibi ve YAZIDA DA aktardığım gibi HOŞGÖRÜSÜZLÜK! yüzündendir. Kimse kimseyi suçlamıyor. Sadece bir Türk vatandaşına(kürt, laz, ermeni vs…) yakışan bir tavır değil bu büyük saygısızlık!Bir yanlışın var, orada açık bir şekilde dinimizin bir gereği olan, gayet mukkades, önemli ve bir çok hikmeti olan ciddi bir farzdan yani Oruç dan bahsedilirken aşırı lakayit alaycı bir tavır takınılmış. Ve yine fark ettiğin gibi kimse onları inanmadıkları ya da İslam’ın şartlarını yerine getirmedikleri için aşşağılamıyor, dışlaması da dinimizce de uygun değil zaten. İslam hoşgörü dinidir. Tepkiler tamamen insanların HOŞGÖRÜSÜZLÜK ve kıt bir zekayla koca bir dini eleştirme ve hatta milyonlarca insana akılsız muamelesi yapmalarınadır. Lütfen tepkilerimizi bir kez daha gözden geçirip yoruma dökelim. Benim yeterince zıt siyasi ve manevi görüşlü dostlarım mevcut ve hepsiylede bir çok konuda tartışmaktayım fakat hiç biri kesinlikle anlam veremese dahi farklı bir düşünceye çamur atmaz, onu aşşağılamazlar. Bu şekilde sadece birbirimizi dışlar ayrılığa düşeriz. Ne inanlar bazı şeylerin farkına varabilir ne de inanmayanlar doğru mu yanlış mı yaptıklarını ve inanların neden inandıklarını anlayabilir. Bu kadar ciddi bir konuda bu kadar kaypak bir konuşma yapmak sizce dürüst ve aklı selim insanlara uygun bir tavır mıdır? Düşüncleriniz için teşekkür ederim. Lütfen yazıyı sakince tekrar okuyun, sert çıkışlarla sadece birbirimizi üzeriz. Ben kimsenin inanışına ve düşüncelerine dil uzatacak bir düşünceye sahip değilim.

 4. Kemal ONUR dedi ki:

  @Cihan, cevaplarımızın ayetler olmaması ne akdar acı değil mi? Seni bu konuda tebrik etmek isterim. Kendi adıma, bir süre öncesine akdar bu tip tartışmalarda insanlara bildiklerimi aktarmayı tercih ederdim. Fakat daha sonra öğrendiklerim sayesinde bu yanlış tutumdan vazgeçerek onları Kur-an’ı Kerim i okumaya teşşfik etmeye çalıştım. Çünkü bütün soruların cevapları orada. Muhatab o! Allah hidayete erdirsin.

 5. caqo dedi ki:

  vatanla bayrakla ne alakası var KEMAL ONUR.!
  bende ATEİSTİM oruç tutmam. ama Söz Konusu Vatan Olunca Herşey Farklı Olur. Kimse Kimseye Oruç Tutmuyor diye ne hesap sorabilir nede aşşağılayabilir.!

  Yazık bu vatana… << bu lafın ile yazdıkların arasında bi anlam çıkaramadım.!

  ALLAHSIZ KURANSIZ İSEK VATANSIZ OLDUGUMUZ ANLAMINA GELMEZ.!

 6. Cihan dedi ki:

  Allah (c.c.) Kur’an-ı Kerim’de mealen buyurduki:

  “Kim salih amel (nefs tezkiyesi) yaparsa, kendi nefsi içindir (lehinedir). Ve kim kötülük yaparsa, o da kendi aleyhinedir. Sonra Rabbinize döndürüleceksiniz.” (Casiye-15)

  Yasin suresinde bahsi geçen ve kavmini doğru yola davet ettiği için taşlanarak şehid edilen alim zatın dediğini Allah Teala şu ayeti kerime’de mealen bildirmiştir.

  “Ona: “Cennete gir denildi. O da: “Keşke benim kavmim de bir bilseydi” dedi. “Rabbimin beni bağışladığını ve ağırlananlardan kıldığını.” (Yasin-26-27)

  Onlarda gerçekten bir bilselerdi, zaten böyle konuşmazlardı.
  Ancak, hidayet Allah’ın (c.c.) elindedir. Allah (c.c.) kalblerimizi mübarek dinimizde sabit eylesin. Amin.

 7. Kemal ONUR dedi ki:

  @Talat, beni kasdediyorsan; anlatmak istediğim; o arkadaşlar nasıl bu kadar alaycı ve cıvık olabiliyor, bu kadar mı kendi ahlakımızdan uzaklaştık? Kendi inançlarımızı kültürümüzü bu kadar mı unuttuk? Kimse bu insanlara zorla inan demiyor, kaldı ki iman= bir şeye gönülden inanma, bağlanmadır. Zorla zaten olmaz. Ama bu kadar da olmaz. Bu kadar kıt zekayla bu kadar HOŞGÖRÜSÜZ eleştiri yapılmaz. Kendin çalıp oynamanın alemi yoktur. Bu insanlar birşeyleri öğrenmenin ya da bir şeyleri doğru şekilde yapmanın derdinde değiller. Amaçsızlık diz boyu. Utanıyorum! Bu yüzden paylaştım. Keşke herkes senin gibi dile getirse düşüncelerini. O zaman benim gibi kimse üzülüp kırılmaz.
  Eğer o kişileri kasdediyorsan; evet bende duruma üzüldüm, bu yüzden paylaşmak istedim fakat üzüldüğüm aynı düşünceleri paylaşmamak değil, yukarda dediğim gibi bu kadar kıt bi’ edeple bu kadar insanı ti ye almaları. Bu ne şımarıklıktır anlamıyorum. Yazık bu vatana…

 8. Talat dedi ki:

  Bu şekilde düşünceleri görmek çok üzücü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir