Uzun zamandır Halk Eğitim Merkezlerinde görev yapan usta öğreticilerin (Öğretmenler) kursiyerlerin kayıtlarını internet üzerinden Halk Eğitim Sistemine kaydetmekte zorlandıklarını hatta başarısız olduklarını gördüm.

Öyle ki Halk Eğitim Merkezine ne zaman gitsem illaki birileri telefon ile veya birebir halk eğitim merkezine gelerek yetkililere halk eğitim sistemine internet üzerinden kursiyerlerin kayıtlarının nasıl girileceğini danışıyor. Bence kimse kendinde hata aramasın çünkü bu konuda az çok tecrübesi olan birisi olarak diyorum ki;

Halk Eğitim Merkezi’nin internet üzerinden kursiyer kayıtlarını girmek için kullandığı sistem hiç de kullanışlı bir sistem değil!
NOT: Sanırım son zamanlarda bir yenileme yapılıyor.

Ben de bilmiyordum, başka bir mesayi arkadaşım sağolsun yardımcı oldu, şimdi 2sn. de kursiyerlerimi halk eğitim sistemine internet üzerinden kaydedebiliyorum;) Uzun zamandır halk eğitim sistemine öğrenci (kursiyer) kaydı girmek konusunda zorlananlar için kaynak olsun diye bu yazıyı yazmak istiyordum, bungüne nasipmiş.

Halk Eğitim Sistemine İnternetten Kursiyer Kaydı Girmek;

ÖZET OLARAK

  1. http://hem.meb.gov.tr adresinden sisteme giriş yapın,
  2. Karşınıza gelen ekranın sol üst köşesindeki “HEM İşlemleri” bağlantısına tıklayın,
  3. Yine sol kısımdaki bağlantılardan “Kurs/Kursiyer İşlemleri“‘ne tıklayın ve açılan menüden, “Kurs Arama” bağlantısına tıklayın,
  4. Gelen Kurs Arama ekranındaki formu hiç değiştirmeden altındaki “Ara” butonuna tıklayın,
  5. Ekranın alt kısmında çıkan üzerinize kayıtlı olan tüm kursların bulunduğu listeden, kursiyer eklemek istediğiniz kursun yanında(sol en baştaki) klasör simgesinin üzerine tıklayın,
  6. Sol menüdeki “Kursiyer Kayıt/Bilgi” bağlantısına tıklayın ve sol yukarı taraftaki EKLE simgesine tıklayın,
  7. Gelen forumdaki boşlukları doldurun ve sol yukarıdaki KAYDET simgesine tıklayın…

AÇIKLAMA;

(NOT: Resimleri büyültmek için üzerine tıklayın)
image

1.Sistemin açık olup olmadığını öğrendiyseniz ve eğer açık ise kullanıcı adınızı ve parolanızı Halk Eğitim Merkezindeki yetkililerden öğrenin, muhtemeln, kullanıcı adınız: TC kimlik no’nuz, Parolanız: TC kimik No’nuzun ilk 5 veya 6 rakamıdır! Resimdeki ekrana gelerek (Sistemin adresine giderek) internet sayfasındaki resimde gördüğünüz onaylama kodunu hemen alttaki satıra yazın. Daha sonra da kullanıcı adınızı ve parolanızı yazak halk eğitim sistemine giriş yapın. Sisteme; http://hem.meb.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

 

image2. Sisteme girdiğinizde ilk olarak SOL TARAFDAKİ menüden “HEM İşlemleri” bağlantısına tıkladığınızda resimdeki ekran sizi karşılar. Bu ekranın sol tarafındaki linklerden üstteki “Kurs/Kursiyer İşlemleri” bağlantısına tıklayın.

Açılan menüden, “Kurs Arama” linkine tıklarsanız karşınıza bir arama formu (boş) gelir. Bu arama formu çeşitli ayrıntılara göre sistemde açık olan kurslarımızı bulmamızı sağlar.

image3. Yandaki resimde görüldüğü şekilde, gelen boş arama formunda hiçbir değişiklik yapmadan penceresinin alt kısmında (ARA Butonu) “Ara” düğmesine tıklayın. Forum boşken arama yaptığınız için adınıza açılan tüm kurslar resmin alt kısmındaki gibi listelenir.

Kurs No, Kurs Adı, Kurs Öğretmeni ve bunun dışında kurs başlama tarihi-bitiş tarihi vs… gibi bilgileri özet olarak bu ekranda görebilirsiniz. Kursiyerimage kaydı girmek istediğiniz kursun sol (en başta)kısmındaki klasör resmine tıklayın. Bu küçük resme tıkladığınızda (hangi kursun yanındakine tıkladıysanız) kursla ilgili bilgilerin listesi gelir. Sağdaki küçük resimde de görüleceği üzere resmin alt kısmında modüllere ayrılan (Genelde öğretmenlerin ilk başta kendi insiyatifleriyle girdi)süreler yukarıda da kursun bilgileri yer alır. Burada kursla ilgili bilgilerde değişiklik yapılabilir.

4. Yukarıdaki(solda) kurs listesinin yan tarafındaki klasör simgesine tıkladığınızda karşınıza gelen ekran yukarıdaki resimdeki(Sağda) gibi olacaktır. Bu ekrana geldiğinizde yan menüden “Kursiyer Kayıt/Bilgi” linkine tıkladığınızda ise arayıp da bulamadığınız, şu meşhur “Sisteme kursiyer kaydı girilen” ekranı göreceksiniz:) İşte kursiyerlerimizin kayıtlarını buradan giriyoruz…
image Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi kayıt ekranında doldurmanız gereken bazı bilgiler var. BU EKRAN Kursiyer Kayıt/Bilgi BAĞLANTISINA TIKLAYINCA DİREKT OLARAK GEL-MEZ. Tam olarak bu ekrana ulaşmak istiyorsanız ekranın sol üst köşesinde (Bağlantıların sağ üst kısmında) bulunan EKLE( EKLE ) butonuna tıklayın!!! Bu simgeye tıkladığınızda tam olarak yandaki(sol) ekran gelir ve buradaki boşluklara öğrenci (kursiyer) bilgilerini girerek yine sol üstte yani EKLE butonunun hemen yanında bulunan KAYDET ( KAYDET ) butonuna tıklayın. Sistemden kursiyerin sisteme kaydolduğuna dair bir uyarı alacaksınız. Buradaki verileri doldururken uzun süre beklememeye çalışın. İlk olarak Kurisyer Kayıt Formu‘nun üst kısmında resim oalrak bulunan GÜVENLİK KODU’nu hemen altındaki satıra girin ve bir alt satırdaki TC Kimlik No satırına kursiyerin TC nosunu yazarak satır yanındaki Bilgileri Getir butonuna basın. Böylece kursiyerin bir çok bilgisi otomatik olarak doldurulacak ve geriye aklan boşlukları siz dolduracaksınız.

Umarım faydası olur, anlamadığınız yerleri sorarsanız yorumalr aracılığıyla işlerinizi halletmenizde yardımcı olurum…

NOT: Yenilenen arayüze uygun olarak yeni makale hazırlanacaktır.