Çılgın Proje - "Kanal İstanbul"Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’ın 204 gün boyunca sır gibi sakladığı ‘Çılgın Proje’ si onlarca tahminden sonra geçtiğimiz günlerde açıklandı. Başbakan ERDOĞAN’ ın ‘Kanal İstanbul’ adını verdiği proje aslında birçok kez hayata geçirilmek istendi.  Bu projeyi gerçekleştirmek isteyen ilk devlet adamı ise Kanuni Sultan Süleyman oldu.

Kanuni Sultan Süleyman Han’ ın boğazın yükünü hafifletmek için Mimar Sinan’ a fizibilite raporları hazırlattığı, Sapanca’dan İzmit Körfezi’ne kadar olan bölgenin tüm etüt planlarını çıkarttırdığı proje hayata geçirilemedi. Fakat aynı projenin keşfi Sultan III. Murad tarafından 1591 yılında yeniden  yapılmış, Sultan IV. Mehmed, Sultan III. Mustafa, Sultan II. Mahmud, Sultan Abdülmecid ve Sultan Abdülaziz dönemlerinde de gündeme getirilmiş ve üzerinde çalışılmıştır. Fakat nedense yine gerçekleştirilememiştir.

Kanuni Sultan Süleyman’ ın hayali, Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’ ın ‘Çılgın Proje’si ‘Kanal İstanbul’ un asıl amacı Marmara Denizi’ ni bir kanalla Karadeniz’e bağlayarak İstanbul Boğazı’nın yükünü hafifletmektir. Kanuni’nin İstanbul’un Anadolu Yakası’nda gerçekleştirmek istediği bu projeyi Başbakan ERDOĞAN, Avrupa Yakası’nda gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır.

Bu projenin sadece bir ulaşım projesi olmadığını aynı zamanda bir enerji, ulaştırma, tarım, eğitim, şehircilik, aile, konut, kültür, turizm, çevre projesi olduğunu belirten Başbakan ERDOĞAN ‘Kanal İstanbul’ un yeri ve maliyetiyle ilgili tam bir bilgi vermekten kaçınmaktadır.

Kanalın su derinliğinin yaklaşık 25 metre, genişliğinin 150 metre civarında olacağı, taban genişliğinin ise 120 metreyi bulacağı söylenmektedir. Kanal için 25 metrekareye 25 metrekare bir alan kazılacak olup bu alandan çıkarılacak hafriyatın kanalın üzerine inşa edilecek köprülerin yapımında kullanılacağı belirtilmektedir.

Binali Yıldırım ise, Başbakan ERDOĞAN’ ın açıklamasından sonra çıkarılacak bu hafriyatın Karadeniz’de bir ada yapımında kullanılacağını açıklamıştır. Şuan tüm uzmanların hararetle tartıştığı bu konunun olumlu yanlarının olumsuzlara baskın olması umudundayım. Büyük projelere ihtiyacımız var elbet, eğer faydası olacaksa…

 

Merve ÖZYİĞİT