Seo yarışması başladığından beri Uğur hep beni uyarıyor, “Yazılarında yazım yanlışı var dikkat et!” diye 🙂 Ben de genel olarak yazıları geç vakitte yorgun ve uykusuzken yazıyorum. iyinet frmtr trkygnclr webmaster seo yarışması‘na birşeyler yazmak isterken yanlışlıklar oluyor haliyle. Bu hatalarımı telafi etmek adına bir kaç kelimenin yazılışından bahsedeceğim. Diğer makalelerim gibi buna da dikket etmeye çalışıyorum fakat olur da bir hata görürseniz uyarmanızı bekliyorum 🙂  İşte Türkçemizdeki yazım yanlışlarına bir kaç örnek;

“Herhalde” nasıl yazılır?

Özellikle günümüz gençlerindeki “bozuk Türkçe özentisi” fazlasıyla yaygın. Bu da onların sıklıkla kullandığı kelimelerden:)

Herhalde –> Birleşik yazıldığında cümleye OLASILIK anlamı verir. Bir olayın gerçekleşme ihtimalini vurgulamak için kullanılır. Örnek: Herhalde iyinet frmtr trkygnclr webmaster seo yarışması‘nda birinci olacağım. Yani kesin değil ama bir ihtimal var…

Her halde –> Ayrık yazıldığında cümleye KESİNLİK anlamı verir. Bir durumun gerçekleşmeme ihtimali yoksa, kullanılabilir. Örnek: iyinet frmtr trkygnclr webmaster seo yarışması‘nın  her halde birincisi olacak. Yani mutlaka birisi birinci olacak, kesinlik anlamı var.

Görüldüğü gibi yazım anlamı tamamen değiştiriyor. İşte yazım kurallarının önemi burada ortaya çıkıyor.

“Her şey” nasıl yazılır?

Her şey kelimesi ayrı yazılır. Ama en önemlisi şu ki, “her” ve “şey” kelimesiyle başlayan çoğu kelime de ayrı yazılır;) Yani, “her şey ayrı yazılır” 🙂

Örnek: iyinet frmtr trkygnclr webmaster seo yarışması‘nda her şey iyi gidiyor. Ayrıca, her biri, bir şey, her kimse gibi… kelimeler de ayrı yazılır.

“Dahi” anlamındaki “de” ayrı yazılır!

Benim de(dahi) zaman zaman dikkatimden kaçan bu kelime en az diğerleri kadar önemli.

Eğer bir kelimedeki “de” ekini kaldırıp yerine “dahi” kelimesini eklediğinizde cümlenin anlamı değişmiyorsa emin olun ki o “de” ek değil, bağlaç olan “de” dir:) Yani ayrı yazılır.

Örnek: iyinet frmtr trkygnclr webmaster seo yarışması da bir gün bitecek. “…yarışması da …” kelimesini şu şekilde düzenlersek “…yarışması dahi…” cümle anlamında değişme olmuyor. Başka yarışmalar var bitecek olan ve bu yarışma da onlardan biri anlamında. Yani bu “de” ayrı yazılmalıdır.

Ayrıca, ben de, sen de, bu da gibi… kelimelerdeki “dahi” anlamındaki “de” ayrı yazılır.

Eğer “de” kelimeye yer-yön anlamı katıyorsa, o zaman birlikte yani ek olarak yazılır!

Örnek: iyinet frmtr trkygnclr webmaster seo yarışması‘nda istediklerimi yapamadım. “…yarışması’nda…” kelimesindeki “-de” nin yer belirttiği için ek halinde olduğu görülmektedir. Nerede? “…seo yarışması’nda…” gibi bir kontrol yaparak doğrulayabiliriz.

Önemli: Eğer bir cümlede “de” nin yer-yön bildiren ek mi yoksa “dahi” anlamındaki bağlaç mı olduğunu tam kestiremiyorsak muhtemelen ektir. Cümle anlamının mutlaka bize ipucu vermesi gerekir, yoksa ayrım yapmak imkansız olur. Bu cümle de mantık hatası oluşur.

Örnek: Evde etkilenmiş. Bu cümleyi şöyle yorumlayabiliriz; “Kemal bu durumdan evde etkilenmiş”. Yani etkilenilen yer ev. “de” burada yer-yön anlamı kattığı için ektir, birlikte yazılır.

Fakat, “Kokudan ev de etkilenmiş” dersek, “ev dahi etkilenmiş” anlamı verir cümleye ve bu “dahi” anlamındaki “de” olur. Yani bağlaç olur ve ayrı yazılır 🙂

Bu kelimeler gibi çokca kelime var. Umarım vaktim olur ve sizlerle paylaşırım. Yarışma için ilgilendiğim sitemde yazmıştım bu makaleyi ve burada da paylaşmak istedim. Buna benzer yazıları blogumda  ilerleyen zamanlarda yoğunlukla paylaşmayı düşünüyorum. Biz bu konular hakkında yazmayı erteledikçe sorun büyüyor. Lütfen dilimizi önce öğrenmeye sonra korumaya çalışalım. Bilmediklerimizi araştıralım, bildiklerimizi anlatıp hata yapanları da uyaralım;)