ESHOT Öğrenci KArtı Vize ve Başvuru İşlemleriBir süredir okurlarımın büyük bir kısmını ilgilendiren ESHOT Öğrenci Kartı Vize ve Başvuru İşlemleri’yle ilgili yazılar yayınlıyorum. 2011 – 2012 ESHOT Öğrenci Kartları’nın vize işlemleri de başladı. ESHOT kentkartınızı vizeletmezseniz 01/11/2011’den sonra kullanamayacaksınız. Sitedeki konuyla ESHOT öğrenci kartıyla ilgili yazıları okuduğunuzda öğrenmeniz gerekenlerin çoğunu öğreneceksiniz. Soru ve önerilerinizi yorum yazarak belirtebilirsiniz.

İşin en önemli kısmı vize veya başvuru tarihleri! ESHOT göründüğü kadarıyla disiplinli bir kurum sayılmaz, bu sebeple vize ve başvuru tarihleri genelde uzatılır veya tarihler dışında da bu işlemler yapılabilir. Yine de tarihlere özen göstermenizi tavsiye ederim! Gelelim ESHOT Öğrenci Kartları’nın vize / başvuru tarih ve işlemlerine…

ESHOT Öğrenci Kartı Vize Tarihleri 2011:

Öğreci Kartı Vize Başlangıç Tarihi: 19/09/2011

Öğreci Kartı Vize Bitiş Tarihi: 31/10/2011

Bu tarihler dışında gidenlere ESHOT yardımcı olmayabilir. Vize işlemini yaptırmayanların indirilmi bilet kartları 01/11/2011’de kullanıma kapatılacaktır. Vize işlemi tamamen ÜCRETSİZDİR! AÖF öğrencileri sadece 2010-2011 bandrolü olan öğrenci kartı ve fotokopisi ile giderek vize yapabilirler.(AÖF’liler için daha sonra, AÖF kayıt tarihleri sırasında 2. bir vize işlemi olabilir.) Örgün eğitimde olanların zaten kayıt işlemleri bittiğinden onların kartlarında 2011-2012 (bulunduğumuz eğitim dönemi) bandrolü istenir! ESHOT Vize İşlemi

Kişiselleştirilmiş Öğrenci Kartları Vizesi İçin İstenen Belgeler:

 1. M.E.B’na bağlı İlköğretim ve Ortaöğretim öğrencileri ile İzmir ili sınırlarında bulunan (Dokuz Eylül Üniversitesi – Ege Üniversitesi – Yüksek Teknoloji Üniversitesi – Ekonomi Üniversitesi – İzmir Üniversitesi – Yaşar Üniversitesi – Gediz Üniversitesi) ve Manisa’da bulunan Celal Bayar Üniversitesi’nde öğrenim gören öğrencilerden vize işlemleri için öğrenci belgesi istenmez.
 2. Diğer Üniversitelerde öğrenim gören(Açık Öğretim Fakültesi hariç) öğrenciler üniversite kimlik kartlarında dönem belirtilmiş ise (2011-2012)kartın aslı ve fotokopisi, belirtilmemiş ise yeni tarihli öğrenci belgesi aslı,
 3. Açık İlköğretim ve Açık Öğretim Lisesi öğrencileri bağlı bulunduğu okuldan alacakları öğrenci belgesi aslı,
 4. Açık Öğretim Fakültesi öğrencileri 2010-2011 öğretim yılına ait üniversite kimlik kartının aslı ve fotokopisi,
 5. Elinizde bulunan ESHOT Öğrenci Kartı ve banka dekontu.

ESHOT Öğrenci Kartı Vizesini Nerelerde Yaptırabilirim?

 • Konak Çok Katlı Otopark Altı Belediye Pasajı 3 Nolu Gişe (Açık Öğretim Fakültesi öğrencileri sadece bu noktada vize yaptırabilecektir.)
 • Karşıyaka Vapur İskelesi
 • Bornova Metro İstasyonu
 • Fahrettin Altay Aktarma Merkezi
 • Konak Çok Katlı Otopark Altı Belediye Pasajı 1 – 2 Nolu Gişeler

Konak Çok Katlı Otopark Altı Belediye Pasajı’nın yer tarifi için TIKLAYIN!

ESHOT Öğrenci Kartı Başvuru İşlemleri 2011:

Vize işleminden önce İLK DEFA ÖĞRENCİ KARTI ALACAKLARIN yapması gerekenleri anlatmak isterim. ESHOT resmi verilerine göre yapılması gereken işlemler özet olarak söyle sıralanıyor;

 1. İlk defa müracaat edecek olan öğrenciler Vakıflar Bankası’nın herhangi bir şubesinden masrafsız olarak ESHOT hesabına (TC numarası ile) 10 TL. havale yapacak. TC kimlik numaranızla yapacağınız bu işlem sonunda dekontunuzu mutlaka alınız.
 2. Parayı yatırdıktan 1 iş günü sonra, http://www.eshot.gov.tr/okKartBilgileri.aspx adresinden internet başvurusunu yapmanız gerekiyor. Bu sayfada sizden TC numaranızı ve banka dekontunda yazan işlem numarasını istiyor. Daha sonra kayıt işlemine başlıyorsunuz.
 3. Bilgisayarınızda vesikalık bir fotoğrafınız yoksa taratabilir ya da fotoğrafın düzgün bir fotoğrafını dijital makineyle çekip bilgisayara aktarabilirsiniz 🙂 Bu vesikalık fotoğraf için bazı kurallar mevcut! Bunları kayıt sırasındaki formdan öğreniyorsunuz. Uygulamaya özen gösterin. Diğer bilgileri de tamamladıktan sonra başvurumuz tamamlanmış oluyor.
  İnternet başvurusu esastır. ESHOT’a gidip tekrar başvuru kesinlikle yapılmıyor.
 4. Başvuru işlemlerinden sonra beklmeye başlıyorsunuz, kartınızın basılıp basılmadığını ESHOT sitesinde sağ üst kısımdaki Kartım Basıldı Mı? bağlantısına tıklayarak öğrenebilirsiniz. Basıldıysa, burada verilen numarayı mutlaka not alın, kartınızı almaya gittiğinizde lazım oalcaktır.
 5. Kartınız basılmışsa, ESHOT Ulaşım Kartları Gn. Md.’ne gidip kartınızı alabilirsiniz.

ESHOT Ulaşım Kartları Gn. Md.’nün yerini anlattığım yazıya ulaşmak için TIKLAYIN!

ESHOT Öğrenci Kartı Başvurusunda İstenen Belgeler:

 1. Kart numaralarını not alarak Ulaşım Kartları Şube Müdürlüğü’nden kartlarınızı teslim alacaksınız. Kart numaralarını ibraz etmeyenlere kart teslimi yapılamayacaktır.
 2. Üniversite öğrencileri için; öğrenci kimlik kartında dönem belirtilmiş ise (2011-2012) öğrenci kimlik kartı aslı ve fotokopisi, belirtilmemiş ise öğrenci belgesi aslı.
 3. İlköğretim ve ortaöğretim öğrencileri için; okullarından alacakları imzalı mühürlü öğrenci belgesi ASLI.
 4. Açık İlköğretim ve Açık Öğretim Lisesi öğrencileri (12 dönem dahil)için; Bağlı bulundukları okuldan alacakları öğrenci belgesi ASLI.

 

Eshot Öğrenci Kartı ile ilgili yazılar