İzmir Belediye’si bir süre önce bir proje geliştirdi. Projeye göre artık öğrenci katrları kullanılmayacak. Herkes Eshot’dan öğrenci kartı almak yerine Öğrenci kartı ile birleştirilmiş bir Eshot kartı alacak.

Bu Öğrenci kartı ile birleştirilmiş Eshot kartı dediğimiz şey bildiğiniz kentkart:) Kentkart ama aynı zamanda öğrenci kartı da… Artık öğrenci kartı olmayanlar, yani Eshot’un verdiği bu kişisel kentkartı olmayanlar nasıl oalcaksa öğrenci doldurup/öğrenci bileti basamayacakmış. Sanırım normal kentkartlardan öğrenci bileti doldurulma özelliğini kaldırıp “öğrenci bileti” dediğimiz indirimli bileti sadece kişisel kentkartı olanlara yani Eshot’dan alacağımız bu kartlara özel yapacaklar.

Bu sayede haksızlıklar önlenecek ve “öğrenci kartını göster” saçmalığı ortadan kalkacak. Verilen bilgilere göre her öğrenci bunu alabilecekti bildiğim kadarıyla. Yani başka şehirde okuyorsanız bunu ıspatlayarak bu Eshot kartına sahip olabiliyorsunuz fakat o okuldan aldığınız kart daha önce izmir dışında olduğu için geçerli değildi…

Sadece öğrenciler değil, öğretmenler ve kanun kapsamında indirimli biletten yararlanabilenler bu Kişisel kentkarta sahip olabiliyor. Daha önceki yazımda bahsettiğim şekilde başvurnuzu yaptıysanız şimdi geriye kalan sadece kimlik numaranızı girerek kartınızın basılıp basılmadığını öğrenmek;)

Eshot Kartım Basıldı mı? Nereden Öğrenebilirim? Basıldıysa Ne Yapmak Gerek?

1)Eshot Kartım Basıldı mı?
1.image Bunu öğrenmek için sol taraftaki resimde görülen kısma tıklamamız gerekiyor. Da sonra gelen ekrandaki ilgili kısma TC Kimlik No’muzu yazıp alt kısımdaki güvenlik kodunu da ilgili yere yazarak Eshot Kartı’mızın basılıp basılmadığını öğreniyoruz.

2.Eğer gelen son ekrandaki “Açıklama” kısmında “Kartınız Henüz Basılmamış” yazıyorsa Eshot Kartınız henüz basılmamıştır. Eğer basılmışsa bu uyarı “basılmıştır” olarak görünür ve size ait bir kart no yazar. Buradaki kart noyu da bir yere not alarak doğruca Konak (Saat Kulesi) Meydanı’nda, YKM ye giderken, metro durağı etrafında bulunan Ulaşım Kartları Şube Müdürlüğü’nden den katınızı almaya gidebilirsiniz.

3.Kartınızı alabilmeniz için ilgili belgeler Eshot’un resmi sitesi olan; http://www.eshot.gov.tr/default.aspx ‘dan öğrenebilirsiniz.

NOT: Öğrendiğim kadarıyla “uzatılmayacak” denmesine rağmen başvuru süreleri uzatılmış ve çok fazla yoğunluk varmış. Bu yüzden kart basımları çok uzuyormuş. Kartınızın henüs daha basılmamış olması olağan…