Gaziemir Hava Teknik Okullar Komutanlığı🙂 Yok, size sormadım. Merak etmeyin, sadece 3-4 gündür aynı şeyi tekrarladığımdan dolayı ağzım alıştı:( “Ne alaka?!” diyor, soruyu duyan. Söz konusu askeriye olunca haliyle bir kez daha düşünülüyor. Sonrasında “asker misin?” sorusu ise kaçınılmaz! Sanki askeriyeyi soranlar sadece asker:) Belki arkasında, yanında, yöresinde… bir işim var? Ya da kendisiyle… Dimi? 🙂

Evet, 3-4 gündür sınava gireceğim, ” Gaziemir Hava Teknik Okullar Komutanlığı”nı aramaktan helak oldum 🙁 Bilmeyene zor işte… Sınav, sözleşmeli astsubaylık sınavı. Pazar günü olacağı için cuma ve cumartesi hummalı yer araştırmamı derinleştirdim 🙂 Sonunda ulaşım imkanı ve yer tayinini yaptım. Askeriyeyi arıyorum ya orayı aramak bile insanı gaza getiriyor 😀 Utanmasam yeniden radar icat edip arayüzünü yazıp Gaziemir Hava Teknik Okullar Komutanlığı’nı araştıracaktım :p İşin şakası bir yana, bu tip araştırmalar ölüm! Düşünsene, belki etrafta her gün gidip-gelen var. Ama biz hiç bir şey bilmiyoruz. Bu da şans işte. Otobüs seferleri vs derken sonunda c.tesi kalktım gittim.

4 ekimde biten kayıtlar sonrasında geçenlerde öğrendim ki başvurum kabul edilmiş. Askeri lise sınavını kazandığım halde alınmadığım için biraz sitemliyim. Ve nedense askeriyeye karşı umudum pek yok. Adamlar sanki bana küsmüşte almıcaklarmış gibi geliyor 🙂 Şansımı denemek bile anlamsız geliyordu zaman zaman. Çok da istiyorum, askeriye gibi bir kurumda çalışmak gayet güzel olmalı? En azından kurum kuruluş amacı bile insanıetkiliyor.

Cumartesi gittim demiştim ya, öğleden sonra her nedense yoğunh bir trafik vardı. Otobüsler dolu geçiyor almıyorlardı 🙁 Sonunda Gaziemir’e vardım. Tam 2 saatimi aldı 🙁 İndiğim yerde bir memura sordum, tarifine göre ilerledim. Garanti olsun diye taksiciye sordum, sormaz olaydım! Arakdaş bu kadarda çıkarcılık olmaz yahu! Ne dese beğenirsiniz, “abi yürüyerek hayatta gidemezsin, yetişemezsin. Ya ….’dan ….’a doğru gitcen ….metre sonra karşına bi dolmuş durağı çıkacak, oradan …. dolmuşuna bincen ….’da inip oradan sola doğru bi 15 dk. yürüyeceksin….” vs… “Arkadşaım!” dedim, “Trafik polisine sordum” dedim, “15dk. da gidersin dedi” dedim, “ne ayaksın oğlum sen,çaakkaaaallll…” dedim! Tabii ki içimden dedim 🙂 Ama dedim yani, içimden de olsa :p

Taksici çok renk verdi be abi! Şıp diye anladım çakallık yapmaya çalıştığını;) Ama “yer mi anadolu çocuğu” 😉 “Tamam abi, sağol. Ben bugün yürüyerek tam yolu bulayım da yarın taksiyle atlar gideriz burdan. Haydi eyvallah…” dedim, devam ettim. Polis haklıydı. İlerledikçe anlıyordum:) Bir kaç kişiye sordum, hatta aralarında çarşıdan dönen askerler bile vardı 😀 Tarif ettiler etmesine de yolum biraz uzadı. Sonuçta polisin tarifine uysam dosdoğru bulacaktım:) Asker arakdaşlar çok yardımcı oldular. 5-6 kişi birden en doğru yolu tarif için uğraştılar ve beni alt geçite yönlendirdiler. olis ise hemzemin geitten yönlendirmişti. Çok sık tren geçtiği için (30dk. bir:p ) hemzemin tehlikeli:)

Altgeçidin faydası bugün(24 ekim) sabah ineceğim tren durağını tahmin etmemde büyük yarar sağladı. Asker işte, biliyor adamlar işini;) 30dk. yaya macerasındans onra yolu buldum. Nizamiyede nöbetçi komutana, “yarın ki astsubaylık sınavı buradamı? Bu kapıdan mı gireceğiz?” dedim ve “Evet.” cevabını alır almaz, “geriye dön! Uygun adım, marş!” :p Gaza geldim dedim ya, o açıdan:) Doğru geriye, hızlı hızlı… 20dk. lık yürümeden sonra indiğim durağa geldim ve otobüs gelmeyince dolmuşa binip çıktım dönüş yoluna.

Dolmuşta bir yandan kara kara düşünüyorum; “sabah en erken otobüs 6.00’da kalkıyor. Ona yetişsem bile en erken saat 7.30’da Hava Kuvvetlerinde olurum. Ya almazlarsa? Tamam sınav 9.00’da ama duyuruda 7.00’de nizamiyede olun diyor:(” Sonra saldım çayıra:) Napalım dedim nasip! Araç imkanı olmayınca…

Çıktı almak için gittiğim kafede [Çok sağolsun.] bir arkadaş banliyö trenlerini tavsiye etti. Kendisi kullanıyormuş Bilgi verdi baya ve en önemlisi alsancaktan Gaziemir’e en fazla 30dk.’da gideceğimi söyledi. Normalde 1 saatlik bir yol:) Aklınızda olsun, Aliağa’dan Cumaovası’na kadar banliyö treni mevcut:) Kentkartla biniliyor. Halkapınar metroistasyonunda metro-banliyö, banliyö-metro değişimi yapabilirsiniz;)

Tepemde bir ışık yandı o anda:) “Tamam” dedim, “yarık kesin banliyo ile gideceğim!” Geldim eve, internette araştırdım ve planı yaptım. Metro ile Halkapınar’a oradan banliyö ile Gaziemir Hava Teknik Okullar Komutanlığı’na… Taksi cazip gelince atladım sabah taksiye ve Alsancak garına… radan banliyöya ve doğru Gaziemir Tren İstasyonu’na:) Tam vaktind eoradaydım. Sanıyorum 1500 kişi falan vardı:( Sınıfımız büyük bir yer. Herkesi okulundaki bölümüne göre ayırmışlar.

50 Mesleki bilgilerden 50 de inkılap tarihi, Atatürk ilke ve inkılapları, uluslar arası kuruluşlar, güncel bilgiler, coğrafya ve türkçeden soru vardı. 100 soru 60dk. olay geldi, çoğunu emin olarak yaptım. Konuyu bilmeme rağmen bazı sorularda istenen bilgiyi anlayamadığım için cevabı bulmakta zorlandım. Barajı geçerim diyorum. Ama geçmek mesele değil. Puanı yüksek olandan sıralama başlayacağı için şansım azalır.

En önemli kısmı ise ön muayene, spor, güvenlik soruşturması ve bazı sözlü sınavlardan oluşan mülakat kısmı. Herkesin bildiği gibi asıl eleme orada:) Bakalım, göreceğiz neler olacak. Mülakatta elenecek olsam bile katılıp tecrübe edinmek istiyorum. Eğer iş oraya kalırsa sağlık ve spordan şüphem pek yok. Gerisi komutanlara kalmış:) Güzel olacak güzel. İyi düşün iyi olsun derler:) Tabii ki sadece tavuk gibi düşünmekle olmuyor;)

Benim gibi Hava Kuvvetleri sözleşmeli astsubaylık sınavına katılanlar varsa başarılar dilerim… Bir haftamızda böyle geçti. Şimdi işede başladım, koşturmacaya devam:)